خبر

بازشماری پاییزه قرقاول در استان اردبیل

نویسنده ardabil
رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان اردبیل از بازشماری پاییزه قرقاول در این استان خبر داد.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست اردبیل ، ودود رستم نژاد روز دوشنبه گفت: این طرح با هدف تعیین جمعیت قرقاول موجود در زیستگاههای استان ، چگونگی پراکندگی آنها در این مناطق و ارزیابی وضعیت زیستگاهها
اجرا شد.
او بررسی عواملی همچون وضعیت پناهگاه ، آب و غذا ، امنیت و میزان شکار و صید را از جمله اهداف اصلی این بازشماری ذکر کرد و گفت: در این بازشماری بیش از 100 طاقه قرقاول شمارش شد.
رستم نژاد همچنین در زمینه پراکندگی این پرنده در استان اظهار کرد: قرقاول پرنده بومی استان بوده و در بیشه زارهای نوار مرزی شهرستان های گرمی ، بیله سوار و پارس آباد و در تمام فصول سال قابل مشاهده است.
وی افزود: به دلیل اشتراک زیستگاه بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان جمعیت قرقاول بین دو کشور در حرکت است و چنانچه عامل تهدید کننده ای در هر یک از زیستگاه های دو کشور به وجود آید قرقاول به نقاط امن تر کوچ می کند ، به همین علت سرشماری دقیق این پرنده در منطقه دشوار است.
رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان اردبیل، ایجاد آتش سوزی در زیستگاه قرقاول و شکار غیرمجاز را از عوامل تهدید کننده حیات این گونه ی ارزشمند جانوری ذکر کرد.
قرقاول به عنوان نماد حیات وحش استان اردبیل معرفی شده است.

منبع: ايرنا

 

درباره نویسنده

ardabil

ارسال نظر


هفت − 7 =