تاریخی مراکز رفاهی تفریحی

عكسهاي چشمه ها و آبگرمهاي اردبيل و سرعين از علي خان والي

نویسنده ardabil

 

پل رودخانه قره سو-1307-1317 ه.ق

علي خان والي كه بود؟

علی خان در سال ۱۲۶۱ق در تهران متولد شد. در سال ۱۲۷۱ق همراه پدرش به سن پترزبورگ رفت و در آنجا همراه تحصیلات عکاسی نیز فراگرفت. از سال ۱۲۹۶ق که به حکومت مراغه منصوب شد تا حدود ۱۳۱۷ مناصب متعددی در آذربایجان داشت، از جمله فرمانداری تبریز. در این مأموریتها، وی مشاهدات و گزارشهای خود به مرکز را همراه با عکس، در این آلبوم بی نظیر ضبط کرده است.

http://irirantourism.blogfa.com/

http://irirantourism.blogfa.com/

http://irirantourism.blogfa.com/

http://irirantourism.blogfa.com/

6665475-106خان قلعه اردبیل-1312 ه.ق

علی‏خان والی،از رجال نیمهء دوم دورهء قاجاریه،مجموعه‏ای از عکس و نوشته از خود به جا گذاشته که از اسناد ارزندهء معماری و فرهنگ دورهء قاجاریه است.او عکاسی را،همراه با زبان فرانسوی و تاریخ و جغرافی‏ و مقدمات هندسه،در سن پترزبورگ آموخت.پس از اتمام تحصیل و دیدار از دیگر بلاد اروپا به ایران بازگشت.نخست پیش‏خدمت خاصهء همایونی در دربار ناصر الدین شاه شد.سپس او را به حکومت مراغه و بعدها به حکومت اردبیل و مشکین و سنندج و ساوجیلاغ و ارومیه‏ گماشتند.در حین همهء این مدت،علاوه بر امور کشوری و لشکری که‏ در آنها توفیقاتی هم داشت،به کارهای فرهنگی نیز می‏پرداخت.تأسیس‏ نخستین مدرسه به سبک اروپایی برای آموزش زبان فرانسوی و هندسه‏ و مشق نظامی در خوی،سامان‏دهی اطراف ارومیه و طاق‏دار کردن‏ بازارها و سنگ‏فرش کردن کوچه‏های این شهر از جملهء آنهاست.

علی‏خان در همهء این مدت عکاسی می‏کرد و از آن برای ثبت و ضبط وقایع و تهیهء گزارش برای دار الخلافه بهره می‏برد.با این حال، موضوعات دیگر،از قبیل مناظر طبیعی،بناهای کهن و جدید،و افراد و جامعه را از نظر دور نمی‏داشت.بعدها مجموعه عکس‏هایش را در چند آلبوم یا«کتاب عکس»گردآورد و با پیوستن شرح‏هایی به‏ عکس‏هایش،آنها را به اسنادی یگانه از تاریخ معماری و فرهنگ و جامعه در دورهء خود بدل کرد.

از علی‏خان سه کتاب عکس در آلبوم خانهء کاخ گلستان ثبت شده‏ است.یکی از آنها آلبوم موضوع این مقاله است.این آلبوم،که اکنون‏ به امانت در کتابخانهء دانشگاه هاروارد نگهداری می‏شود،حاوی 1405 قطعه عکس با ابعاد و موضوعات متنوع است.بسیاری از عکس‏های‏ آن شرح دارد.مقدمهء آلبوم شامل شرح حال علی‏خان از زمان ولادت‏ تا پایان حکومت در اردبیل به سال 1307 ق است

http://irirantourism.blogfa.com/

http://irirantourism.blogfa.com/

درباره نویسنده

ardabil

ارسال نظر


هشت − 5 =